| Veroerä | € / kk | € / vuosi | % bruttosta |
|---|
Mikä on veroprosenttilaskuri?
Veroprosenttilaskuri on työkalu, jolla arvioit kokonaisveroprosenttisi, marginaaliveroasteesi ja paljonko tuloistasi jää käteen vuoden 2026 verolukuilla. Yllä oleva veroprosenttilaskuri 2026 huomioi kaikki Suomen pakolliset pidätykset: valtion progressiivisen tuloveron, kunnallisveron (25+ kuntaa), kirkollisveron, TyEL-eläkemaksun, työttömyysvakuutusmaksun, sotumaksut ja YLE-veron.
Toisin kuin Verohallinnon virallinen veroprosenttilaskuri, meidän laskurimme tarjoaa kolme eri näkökulmaa: palkansaaja, eläkeläinen ja yrittäjä. Lisäksi näytämme marginaaliveroasteen — paljonko veroa menee seuraavasta tienatusta eurosta — mikä on tärkeää palkankorotuksia ja sivutuloja arvioidessasi.
Veroprosenttitaulukko 2026 (palkansaaja)
Veroprosentti riippuu vuositulostasi ja kunnastasi. Tässä veroprosenttitaulukko 2026 keskimääräisellä 7,5 %:n kunnallisverolla, ei kirkollisveroa:
| Bruttotulo / kk | Bruttotulo / v | Veroprosentti | Netto / kk | Marginaalivero |
|---|---|---|---|---|
| 1 500 € | 18 000 € | 15,6 % | 1 267 € | 19 % |
| 2 000 € | 24 000 € | 16,1 % | 1 678 € | 22 % |
| 2 500 € | 30 000 € | 17,3 % | 2 068 € | 22 % |
| 3 000 € | 36 000 € | 18,3 % | 2 450 € | 32 % |
| 3 500 € | 42 000 € | 20,3 % | 2 788 € | 32 % |
| 4 000 € | 48 000 € | 21,8 % | 3 126 € | 32 % |
| 5 000 € | 60 000 € | 24,1 % | 3 795 € | 36 % |
| 6 000 € | 72 000 € | 26,1 % | 4 434 € | 36 % |
| 8 000 € | 96 000 € | 28,6 % | 5 713 € | 41 % |
| 10 000 € | 120 000 € | 32,0 % | 6 804 € | 46 % |
| 12 000 € | 144 000 € | 34,3 % | 7 890 € | 46 % |
| 15 000 € | 180 000 € | 37,6 % | 9 363 € | 57 % |
Huomaa: Veroprosenttisi voi olla 1–3 prosenttiyksikköä korkeampi tai matalampi riippuen kunnastasi, kirkollisverosta, asuntolainan koroista, ASP-säästöistä, sivutuloista ja muista vähennyksistä. Käytä yllä olevaa veroprosenttilaskuria oman tilanteesi tarkistamiseen.
Eläkeläisen veroprosenttilaskuri 2026
Eläkeläisen veroprosentti lasketaan hieman eri tavalla kuin palkansaajan, koska eläkkeestä ei peritä TyEL-eläkemaksua eikä työttömyysvakuutusmaksua. Sen sijaan eläkkeestä peritään korotettu sairaanhoitomaksu (1,57 % 2026). Lisäksi yli 47 000 €/v eläkkeestä peritään eläketulon lisävero 5,85 % tämän rajan ylittävältä osalta.
Eläkeläisen vähennykset
- Eläketulovähennys (kunnallisverotuksessa): max ~11 460 €/v — pienentää kunnallisverotettavaa tuloa
- Eläketulovähennys (valtionverotuksessa): erillinen vähennys, joka pienentää valtion veroa
- Perusvähennys: pienituloisilla eläkeläisillä voi olla nollavero
| Eläke / kk | Veroprosentti | Netto / kk |
|---|---|---|
| 1 000 € | ~ 5,3 % | ~ 947 € |
| 1 500 € | ~ 5,9 % | ~ 1 412 € |
| 2 000 € | ~ 6,9 % | ~ 1 863 € |
| 2 500 € | ~ 8,5 % | ~ 2 287 € |
| 3 000 € | ~ 11,0 % | ~ 2 670 € |
| 4 000 € | ~ 15,0 % | ~ 3 402 € |
| 5 000 € | ~ 18,9 % | ~ 4 054 € |
| 6 000 € | ~ 21,8 % | ~ 4 692 € |
Vaihda yllä olevassa veroprosenttilaskurissa ”Eläkeläinen” -tabiin nähdäksesi oma eläkkeesi veroprosentti.
Yrittäjän veroprosenttilaskuri 2026 (YEL)
Yrittäjän kokonaisveroaste on selvästi palkansaajaa korkeampi, koska yrittäjä maksaa YEL-maksun kokonaisuudessaan itse (kummatkin osuudet). YEL-maksu on:
- Alle 53-vuotiaat: 24,10 % YEL-työtulosta
- 53–62-vuotiaat: 25,60 % YEL-työtulosta
- Aloittavan yrittäjän alennus: -22 % YEL-maksusta 4 ensimmäisen vuoden ajan
YEL-työtulo on yrittäjän itse vahvistama summa, joka on yleensä lähellä todellisia tuloja. Minimimäärä on 9 010 €/v (2026).
| Yritystulo / kk | Veroprosentti (sis. YEL) | Netto / kk |
|---|---|---|
| 2 000 € | ~ 31,1 % | ~ 1 377 € |
| 2 500 € | ~ 31,4 % | ~ 1 715 € |
| 3 000 € | ~ 32,2 % | ~ 2 035 € |
| 4 000 € | ~ 34,1 % | ~ 2 634 € |
| 5 000 € | ~ 36,2 % | ~ 3 188 € |
| 6 000 € | ~ 37,8 % | ~ 3 735 € |
| 8 000 € | ~ 40,2 % | ~ 4 781 € |
| 10 000 € | ~ 41,9 % | ~ 5 808 € |
Mikä on marginaaliveroaste?
Marginaaliveroaste kertoo, paljonko veroa menee seuraavasta tienatusta eurosta. Tämä on eri asia kuin keskimääräinen veroprosentti — ja yleensä se on huomattavasti korkeampi.
Esimerkki marginaaliverosta
Jos tienaat 3 000 €/kk, keskimääräinen veroprosenttisi on noin 18,3 %, mutta marginaaliveroasteesi on noin 32 %. Tämä tarkoittaa että:
- Jos saat 100 € palkankorotuksen, siitä menee veroa noin 32 €
- Käteen jää siis vain 68 €/kk palkankorotuksesta
- Sivutyö, joka maksaa 50 €/h, antaa todellisuudessa vain 34 €/h käteen
Vinkki: Marginaaliveroaste on tärkeä luku, kun arvioit:
- Palkankorotuksen todellista arvoa
- Sivutöiden kannattavuutta
- Ylityökorvauksen nettomäärää
- Vapaaehtoisten eläkemaksujen verovähennyksen hyötyä
Miten verokortin ennakonpidätysprosentti määräytyy?
Suomessa verokortissa on kolme tärkeää lukua, jotka työnantaja tarvitsee palkanmaksussa:
1. Ennakonpidätysprosentti (pohjaprosentti)
Tämä on prosentti, jolla työnantaja pidättää veron tuloista jotka jäävät alle tulorajan. Esim. 19,5 %:n pohjaprosentti.
2. Tuloraja
Tämä on vuosittain vahvistettu raja, jonka jälkeen lisäprosentti tulee voimaan. Esim. 36 000 €/v tuloraja.
3. Lisäprosentti
Tämä on marginaaliveroaste — prosentti, jolla työnantaja pidättää veroa tulorajan ylittävältä osalta. Yleensä 30–50 %.
Yllä oleva veroprosenttilaskuri arvioi nämä kolme lukua automaattisesti, kun olet syöttänyt bruttopalkkasi. Voit verrata laskurin antamia arvioita verokortillasi lukeviin lukuihin — jos ne eroavat huomattavasti, sinun kannattaa tarkistaa verokorttisi OmaVerossa.
Miten alentaa veroprosenttiasi 2026?
Veroprosenttiasi voit alentaa vähennyksillä, joita kannattaa hakea OmaVerosta vuosittain:
Yleisimmät verovähennykset 2026
- Työmatkavähennys — auto, julkiset, pyörä; omavastuu 750 €/v, max 7 000 €/v
- Asuntolainan korot — 0 % vähennyskelpoinen 2026 (poistettu)
- Tulonhankkimismenot — työvälineet, etätyökulut, ammattiliiton jäsenmaksut
- Kotitalousvähennys — siivous, lastenhoito, remontti; 40–60 % työn osuudesta, max 2 250 €/v
- Vapaaehtoinen eläkesäästäminen (PS-tili, OmaVakuutus) — vähennys ansiotuloista
- Lahjoitusvähennys — tieteen ja taiteen lahjoitukset 850–500 000 €
- Sairauskuluvähennys — eräiden sairauskulujen vähennys (rajoitettu)
Esimerkki: Jos olet 3 000 €/kk palkansaaja, joka työmatkavähennyksellä saa 2 500 €:n vähennyksen, veroprosenttisi laskee noin 1,5–2 prosenttiyksikköä — säästöä noin 540–720 €/vuosi.
Kunnallisveron vaikutus veroprosenttiin
Kunnallisvero vaihtelee 4,7–10,5 % välillä riippuen asuinkunnastasi. Sama palkka voi tuottaa 1–3 prosenttiyksikön eron veroprosenttiin pelkän kunnan mukaan!
Veroprosentit eri kunnissa (3 000 €/kk palkka, 2026)
| Kunta | Kunnallisvero | Kokonaisveroprosentti | Netto / kk |
|---|---|---|---|
| Kauniainen | 4,70 % | ~ 16,1 % | ~ 2 517 € |
| Helsinki, Espoo | 5,36 % | ~ 16,6 % | ~ 2 502 € |
| Vantaa | 7,50 % | ~ 18,3 % | ~ 2 450 € |
| Tampere | 8,00 % | ~ 18,8 % | ~ 2 437 € |
| Lahti, Joensuu | 8,50 % | ~ 19,1 % | ~ 2 426 € |
| Hämeenlinna, Kajaani | 9,00 % | ~ 19,5 % | ~ 2 414 € |
| Rovaniemi | 9,40 % | ~ 19,9 % | ~ 2 405 € |
Kaikki 309 Suomen kuntaa ja niiden veroprosentit löytyvät vero.fi:n sivuilta. Yllä olevaan laskuriin on valittu Suomen 25 suurinta kuntaa.
Vero.fi:n veroprosenttilaskuri vs. nettilaskin.com
Verohallinnon virallinen veroprosenttilaskuri (vero.fi) on tarkin lähde, ja sitä kannattaa käyttää aina, kun haluat virallisen arvion verokortilleesi. Sinne tarvitset kirjautumisen tai tunnistautumisen (pankkitunnukset/mobiilivarmenne).
Nettilaskin.com:n veroprosenttilaskuri on hyvä:
- Pikalaskuihin ilman kirjautumista — testaa eri tulotasoja sekunnissa
- Marginaaliveroasteen näyttämiseen — vero.fi ei sitä näytä
- Eri tuloluokkien vertailuun — palkansaaja, eläkeläinen, yrittäjä saman laskurin alla
- Mobiilikäyttöön — toimii kaikilla laitteilla
- Veroerien erittelyyn — näe mihin rahasi menevät
Veroprosenttilaskurin esimerkkilaskuja 2026
Esimerkki 1: Aloitteleva sairaanhoitaja
Tilanne: 26-vuotias sairaanhoitaja, brutto 2 800 €/kk, asuu Tampereella (8,0 % kunnallisvero), kuuluu kirkkoon (1,5 %).
- Kokonaisveroprosentti: ~ 19,5 %
- Netto käteen: ~ 2 254 €/kk
- Marginaaliveroaste: ~ 32 % — 200 € palkankorotus = 136 € käteen
Esimerkki 2: IT-asiantuntija pääkaupunkiseudulla
Tilanne: 35-vuotias ohjelmistokehittäjä, brutto 5 200 €/kk, asuu Espoossa (5,36 %), ei kuulu kirkkoon.
- Kokonaisveroprosentti: ~ 22,8 %
- Netto käteen: ~ 4 014 €/kk
- Marginaaliveroaste: ~ 36 %
Esimerkki 3: Eläkeläinen
Tilanne: 72-vuotias eläkeläinen, eläke 1 850 €/kk, asuu Lahdessa (8,86 %), kuuluu kirkkoon.
- Kokonaisveroprosentti: ~ 8,2 %
- Netto käteen: ~ 1 698 €/kk
- Huom: Pienituloisilla eläkeläisillä veroprosentti voi olla vielä matalampi eläketulovähennyksen ansiosta
Esimerkki 4: Yrittäjä (kevytyrittäjä Ukko/Eezy)
Tilanne: 40-vuotias yrittäjä, ansiotulo 4 500 €/kk, asuu Vantaalla (7,5 %), YEL-työtulo sama, ei kuulu kirkkoon.
- Kokonaisveroprosentti: ~ 35,2 % (sisältää YEL:n)
- Netto käteen: ~ 2 916 €/kk
- YEL-maksu: ~ 1 085 €/kk — tämä kerryttää eläkettäsi
Liittyvät laskurit ja oppaat
- 💵 Palkkalaskuri 2026 — brutto-netto-laskuri kunnan tarkasti
- 🏠 Asuntolainalaskuri — paljonko asuntolainaa nettotuloillasi?
- 💰 Lainalaskuri — kulutusluotto, autolaina, remonttilaina
- 📈 Korkoa korolle -laskuri — säästöjen kasvattaminen
- 💰 Kaikki talouslaskurit — selaa muita työkaluja
Usein kysytyt kysymykset veroprosenttilaskurista
Mikä on veroprosenttini 2026?
Veroprosenttisi 2026 riippuu vuositulostasi, asuinkunnastasi, kirkollisverosta ja muista vähennyksistä. Keskimäärin palkansaajan veroprosentti on 16–38 % tulojen mukaan: 2 000 €/kk = n. 16 %, 3 000 €/kk = n. 18 %, 5 000 €/kk = n. 24 %, 10 000 €/kk = n. 32 %. Käytä yllä olevaa veroprosenttilaskuria oman tilanteesi tarkistamiseen.
Paljonko 3000 € palkasta menee veroja 2026?
3 000 €/kk bruttopalkasta menee veroja ja sotumaksuja yhteensä noin 18,3 % eli noin 550 €/kk (6 600 €/v) keskimääräisellä 7,5 % kunnallisverolla. Käteen jää noin 2 450 €/kk. Marginaaliveroasteesi on noin 32 %.
Mikä on marginaaliveroaste?
Marginaaliveroaste kertoo, paljonko veroa menee seuraavasta tienatusta eurosta. Se on yleensä huomattavasti korkeampi kuin keskimääräinen veroprosenttisi. Esim. 3 000 €/kk palkansaajalla keskimääräinen veroprosentti on 18,3 % mutta marginaaliveroaste 32 % — eli palkankorotuksesta menee 32 senttiä joka eurosta veroa.
Onko eläkkeen veroprosentti sama kuin palkan?
Ei. Eläkkeen veroprosentti on yleensä matalampi pienillä eläkkeillä ja samankaltainen suurilla, koska eläkkeestä ei peritä TyEL:iä eikä työttömyysvakuutusmaksua. Sen sijaan eläkkeestä peritään korotettu sairaanhoitomaksu (1,57 %) ja yli 47 000 €/v eläkkeestä eläketulon lisävero 5,85 %.
Onko yrittäjän veroprosentti korkeampi kuin palkansaajan?
Kyllä. Yrittäjän kokonaisveroaste on noin 10–15 prosenttiyksikköä korkeampi kuin saman tulotason palkansaajalla, koska yrittäjä maksaa YEL-maksun kokonaisuudessaan itse (24,1 % alle 53v). Esim. 3 000 €/kk yritystulosta yrittäjän veroaste on noin 32 %, kun palkansaajalla se on 18 %. Aloittavalle yrittäjälle YEL:ssa on -22 % alennus 4 vuoden ajan.
Mitä eroa on veroprosentilla ja ennakonpidätysprosentilla?
Ennakonpidätysprosentti on verokortillasi oleva pohjaprosentti, jolla työnantaja pidättää veroa tuloistasi jotka jäävät alle tulorajan. Kokonaisveroprosentti on koko vuoden tuloistasi pidätettävä prosentti, joka sisältää sekä ennakonpidätysprosentin että lisäprosentin yli tulorajan menevistä tuloista.
Mikä on lisäprosentti verokortissa?
Lisäprosentti on prosentti, jolla työnantaja pidättää veroa tulorajan ylittävältä osalta. Se vastaa marginaaliveroastettasi ja on yleensä 30–50 %. Jos saat palkankorotuksen tai sivutyötä, lisäprosentti tulee voimaan.
Voinko vaihtaa veroprosenttiani kesken vuoden?
Kyllä. Voit tilata uuden verokortin milloin tahansa OmaVerosta, jos tulosi muuttuvat (uusi työ, palkankorotus, sivutyö). Verokortin tilaaminen on ilmaista. Jos veroprosenttisi on liian alhainen, joudut maksamaan jäännösveroa loppuvuonna. Jos liian korkea, saat veronpalautusta.
Miten saan veroprosenttiani alemmaksi?
Veroprosenttiasi voit alentaa hakemalla verovähennyksiä OmaVerosta: työmatkavähennys (max 7 000 €/v), tulonhankkimismenot, kotitalousvähennys (max 2 250 €/v), vapaaehtoinen eläkesäästäminen, ja lahjoitusvähennys. Tarkkaan laskelmaan käytä vero.fi:n virallista veroprosenttilaskuria.
Kuinka tarkka tämä veroprosenttilaskuri on?
Veroprosenttilaskurimme antaa tarkan arvion vuoden 2026 verolukuilla — valtion progressiivinen vero, kunnallisvero, TyEL/YEL, työttömyysvakuutus, sotumaksut, kirkollisvero ja YLE-vero. Tulokset eroavat enintään muutamia prosenttiyksiköitä virallisesta laskelmasta, koska et voi syöttää kaikkia yksityiskohtia (asuntolainan korot, sivutulot, perhetilanne, vähennykset). Verokorttisi tarkistamiseen käytä vero.fi:n virallista laskuria.
Mikä on YEL-työtulo?
YEL-työtulo on yrittäjän itse vahvistama vuositulo, joka määrittää YEL-eläkemaksun ja sosiaaliturvan tason. Sen tulisi vastata yrittäjän todellista tuloa. Minimimäärä 2026 on 9 010 €/v ja maksimi 211 800 €/v. YEL-työtulosta riippuvat myös työttömyysturvan ansiopäivärahat, sairauspäivärahat ja vanhempainpäivärahat.
Missä kunnassa veroprosentti on matalin Suomessa?
Kauniaisten kunnallisvero on Suomen alin: 4,70 % vuonna 2026. Helsinki ja Espoo seuraavat (5,36 %). Korkeimpia ovat eräät pienemmät kunnat 10,5 % tienoilla. Sama 3 000 €/kk palkka tuottaa noin 112 €/kk = 1 350 €/v eron veroissa pelkän kunnan mukaan.
Miksi käyttää Nettilaskin.comin veroprosenttilaskuria?
- Päivitetty 2026 verokannoille — TyEL 7,15 %, YEL 24,10 %, työttömyysvakuutus 0,79 %
- Kolme tuloluokkaa — palkansaaja, eläkeläinen, yrittäjä saman laskurin alla
- Marginaaliveroaste mukana — arvioi palkankorotuksen tai sivutyön todellinen arvo
- Verokortin arvio — ennakonpidätys-, tulorajan- ja lisäprosentin arviot
- 25+ kuntaa valmiina — Kauniainen 4,7 % → Rovaniemi 9,4 %
- Erittely verolajeittain — näe tarkalleen mihin rahasi menevät
- Veroprosenttitaulukko 2026 — valmis taulukko 1 500 € → 15 000 €/kk palkalle
- Live-laskenta — tulokset päivittyvät heti
- Ei kirjautumista — toisin kuin vero.fi, käytä heti ilman tunnistautumista
- Mobiili-optimoitu — toimii puhelimella ja tabletilla
- Yksityisyys — kaikki laskenta selaimessa, ei tallennusta